St Andrews Old Course Hotel är ett lyxhotell beläget i den skotska staden St Andrews, som är känd för sin historiska golfbana. Hotellet har ett perfekt läge precis intill den berömda Old Course-golfbanan och erbjuder fantastisk utsikt över havet.
Det femstjärniga hotellet sägs vara ett av de bästa golfhotellen i världen, och det märks. Många av de stora, fina rummen har utsikt över golfbanan och väljer ni en av de 35 sviterna, får ni sidenklädda väggar inredda av den franska designern Jaques Garcia. De prisbelönta restaurangerna och barerna är värda flera besök, bara i Road Hole Bar finns det över 200 whiskeysorter att välja på. Det här är ett hotell för dem som söker det lilla extra på sin golfsemester.
Hotellet har 144 rum och sviter som är inredda i en klassisk skotsk stil med hög standard. Det finns också flera restauranger på hotellet, inklusive en restaurang med Michelinstjärna, som serverar gourmetmat.
Förutom golf finns det många andra aktiviteter att utforska i området runt hotellet. Besökare kan till exempel utforska St Andrews katedral, besöka universitetet eller ta en promenad längs den vackra stranden.
Hotellet har också ett spa med pool, gym och behandlingsrum, vilket gör det till den perfekta platsen att koppla av efter en dag på golfbanan eller en dag med sightseeing.
Sammanfattningsvis är St Andrews Old Course Hotel en fantastisk plats för golfare och icke-golfare som söker lyx och avkoppling i en vacker och historisk stad.
Intresserad? Kontakta oss!